Historia Jana Kościuszko

W

ielokrotny Mistrz Polski i Europy w Wyścigach Górskich i Rajdach. Scenograf, felietonista, filantrop, organizator i twórca największej w Europie „Wigili dla Osób Potrzebujących” rokrocznie odbywającej się na krakowskim rynku.

Założyciel legendarnych restauracji „Chłopskie Jadło” odznaczonych większością nagród i wyróżnień branżowych. Jako jedyna restauracja w 1998 roku odznaczona została znakiem „Teraz Polska”  tytułem „Firmy roku w 2002r”.

W okresie 1995-2006 Chłopskie Jadło uczestniczyło w prezentacji kuchni polskiej na potrzeby projektu wejścia Polski do Unii Europejskiej i obsługiwało kulinarnie najbardziej spektakularne wydarzenia kulturowe oraz okolicznościowe między wielu innymi takie jak „Wigilie w Pałacu Prezydenckim”, „Przyjęcie w Kopalni soli w Wieliczce z udziałem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego”, „Konkurs Pro Publico Bono organizowany przez Premiera Jerzego Buzka” czy obsługę uroczystego spotkania zorganizowanego przez Krzysztofa Pendereckiego z Wielką Orkiestrą Filharmoników Monachijskich w Krakowie (400 osób).

Catering z restauracji obsługiwał również trzykrotnie „Festiwal Gwiazd” odbywający się w Hotelu Amber w Międzyzdrojach oraz koncert „Nigel’a Kennedy’ego” w Londynie.

Gośćmi restauracji Pana Jana Kościuszko byli m.in.: Krzysztof i Elżbieta Pendereccy, Zbigniew Brzeziński, Federico Fellini, Morgan Freeman, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Andrzej Grabowski, Kora, Krzysztof Zanussi, Anna Dymna oraz wielu równie im znamienitych.

W Chłopskim Jedle bywało także większość znamienitych polityków z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz jego żoną Jolantą na czele.

Jan Kościuszko zaangażował się również czynnie w prowadzanie programu kulinarnego do TVP 1, prowadząc przez parę lat w ramach programu „Kawa czy Herbata” część prezentującą kuchnię polską oraz przygotowując scenografię oraz oprawę kulinarną do spektakli teatralnych. 

Po sprzedaży firmy „Chłopskie Jadło Kościuszko uruchomił i wprowadził na giełdę spółkę „Polskie Jadło”, a po wycofaniu się z giełdy założył wraz z synem Spółkę „Grupa Kościuszko M2B” „Wyroby Kościuszko”.

Spółka produkuje i dostarcza produkty o bardzo wysokiej jakości dla takich partnerów jak: Ikea, Lotos, BP, Amic, Farutex, Wawel, Banfood, Bacówka i wiele innych.

Jan Kościuszko całe kulinarne doświadczenie obecnie postanowił „zamknąć w puszkach”, co umożliwiło wyprodukowanie najwyższej jakości dań gotowych systemu „Premium” pozbawionych chociażby śladowych ilości komponentów chemicznych, a trwałość przydatności tych produktów zawdzięcza wyłącznie procesom termicznym. Kolejny raz marka udowodniła, iż kulinaria polskie są i były komplementarną częścią kultury.

Głównie dzięki czerpaniu z bogatej tradycji kulinarnej polski, dbałości o szczegóły i wprowadzeniu swoistej „teatralnej” formy prezentacji i obsługi gości to wszystko w połączeniu z etnograficzną poprawnością wnętrz stworzyło ten sukces i filozofię firmy z tradycjami.

 

Odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
    z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego
  • Order ECCE HOMO za bezwarunkową miłość i pracę dla dobra bliźnich 
  • Tytuł: „Dobroczyńca roku” – Prezydent Miasta Krakowa
  • Medal Honorowy za zasługi dla Województwa Małopolskiego
    z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego
  • Tytuł „Człowiek roku” miasta Krakowa
  • Medal św. Brata Alberta
    z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
  • Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości w 2018r.
    z rąk Prezydenta RP
  • Medal Św. Józefa za rok 2021
    z rąk Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego
  • Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości w 2018r.
    z rąk Prezydenta RP
  • Medal Honorowy za zasługi dla Województwa Małopolskiego
    z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego